Zabytkowy pałacyk będzie służył rozwojowi biznesu

W zabytkowym pałacyku w podwłocławskim Wieńcu Zdroju ma powstać Centrum Szkoleniowo-Kongresowe służące rozwojowi przedsiębiorczości.
Zabytkowy kompleks pałacowo-parkowy należy do Szpitala Wojewódzkiego we Włocławku. Przez 20 lat, do czerwca 2006 roku, w obiekcie funkcjonowały trzy oddziały Szpitala Wojewódzkiego we Włocławku. Od prawie dwóch lat pałac stoi pusty, a szpital ponosi koszty utrzymania i ochrony nieruchomości.
Lecznica próbowała dwa razy sprzedać ten majątek za 4,6 mln złotych, ale nikt do przetargów nie przystąpił. Pierwszy przetarg wyznaczono na 9 października 2007 roku. – Zainteresowanie było duże, ale ostatecznie nikt nie wpłacił wadium i nie wziął udziału do przetargu – mówi Józef Mazierski, zastępca dyrektora szpitala do spraw techniczno-eksploatacyjnych. – Zapadła więc decyzja o ogłoszeniu następnego przetargu.
Kolejny przetarg miał się odbyć 24 kwietnia tego roku. – Ponownie zainteresowanie ze strony potencjalnych kupców było duże. Przyjeżdżali z całej Polski – mówi Józef Mazierski. – Obiekt podobał się, padały opinie, że jest zadbany, ale na tym zainteresowanie się kończyło. Barierą była wysoka cena. Osoby zainteresowane podkreślały, że obiekt wpisany do rejestru zabytków będzie wymagał dużych nakładów.
W związku z tą sytuacją szpital zwrócił się do Urzędu Marszałkowskiego o zgodę na obniżenie ceny do 3 mln złotych. Wniosek ten nie został jeszcze rozpatrzony. Tymczasem wczoraj Beata Krzemińska, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego poinformowała o przyjęciu przez Zarząd Województwa stanowiska w sprawie wszczęcia procedury nabycia tej nieruchomości przez województwo z przeznaczeniem jej jako aport do spółki Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego. Ma tam powstać Centrum Szkoleniowo-Kongresowe mające służyć m.in. rozwojowi przedsiębiorczości.
Na położoną w gminie Brześć Kujawski XIX-wieczną rezydencję, wzniesiona przez Kronenbergów, składa się park zajmujący ponad 8,5 hektara, eklektyczny pałac, oficyna oraz kordegarda.
Nieruchomość ma własne ujęcie wody ze studni głębinowej, oczyszczalnię ścieków oraz ciepłownię gazową.

(Nowości Włocławskie 04-07-2008)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: