Wraca temat obwodnicy Brześcia

Wraca temat obwodnicy BrześciaChoć Brześć Kujawski walczy o obwodnicę od kilku lat, wciąż nie wiadomo, kiedy się jej doczeka. Wsparcie działań samorządowców obiecał wiceminister kultury Krzysztof Czabański. Sam jednak mówi, że nie jest cudotwórcą i nic nie może obiecać.

Władze gminy brały udział w spotkaniach w Ministerstwie Infrastruktury, a Urząd Marszałkowski zapewnił, że wesprze finansowo budowę obwodnicy podwłocławskiego miasteczka. Padły nawet konkretne kwoty. Mimo tych wszystkich działań i ciągłego nagłaśniania sprawy w mediach gwarancji, że droga powstanie wciąż nie ma. Tymczasem włodarze i mieszkańcy grodu Łokietka są coraz bardziej zmęczeni widokiem ciężarówek przejeżdżających przez centrum historycznej miejscowości.

– To miasteczko jest bez przerwy rozjeżdżane przez tiry. Nawet w piątki, w godzinach wieczornych nie ma spokoju – mówi Wojciech Zawidzki, burmistrz Brześcia Kujawskiego.

Władze centralne wiedzą o problemie, ponieważ od lat w sprawę zaangażowani są posłowie różnych opcji politycznych. Niewiele mogą jednak zrobić, ponieważ Brześć nie jest jedyną miejscowością, która walczy o obwodnicę. Dziesiątki miasteczek w kraju borykają się z problemem zbyt dużego natężenia ruchu tirów, a środki w budżecie państwa są ograniczone.

 – Zaletą Brześcia jest to, że samorząd od miasta do województwa już mówi o tym jednym głosem, deklaruje wyłożenie konkretnych sum. To jest oczywiście plus, ale trzeba sobie zdawać sprawę, że finanse na pokrycie zapotrzebowania na obwodnice nie przekraczają kilkunastu procent w skali kraju. W związku z tym wybór będzie trudny. Nie chciałbym być w skórze Ministra Infrastruktury, który będzie musiał dokonywać takich decyzji – Mówi Krzysztof Czabański, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

Czabański obiecuje jednak, że tak jak wspierał utworzenie w Brześciu strefy gospodarczej, tak po przerwie parlamentarnej zacznie intensywnie wspierać starania samorządu o obwodnicę. Jesienią lub na przełomie 2016 i 2017 roku będzie można powiedzieć, czy to „turbo doładowanie”, jak nazwał swoje zaangażowanie poseł PiS, przełoży się na to, że potrzeba Brześcia Kujawskiego zostanie w końcu zaspokojona.

Polityk zaznacza jednak, ze walka o obwodnicę nie będzie łatwa i potrzebne będą nowe argumenty, ponieważ te podnoszone wcześniej na spotkaniach z przedstawicielami resortu infrastruktury mogą nie wystarczyć do pomyślnego załatwienia sprawy.

Więcej na: ddwloclawek.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: