Wieniec idzie pod młotek

Szpital Wojewódzki we Włocławku sprzedaje zabytkowy kompleks pałacowo-parkowy w Wieńcu. Cena wywoławcza to ok. 4,6 mln zł.
Na położony w gminie Brześć Kujawski wieniecki kompleks składają się: park o powierzchni ponad 8 hektarów, eklektyczny dziewiętnastowieczny pałac, oficyna zwana „starym dworem” oraz kordegarda, czyli siedziba straży pałacowej. Zespół został wzniesiony przez Leopolda Kronenberga – warszawskiego inwestora, bankiera, finansistę, wydawcę oraz polityka. Chociaż przez ostatnich dwadzieścia lat mieścił się tu oddział pulmonologii i chorób płuc włocławskiej lecznicy, obiekt zachował rozkład przestrzenny i charakter dziewiętnastowiecznej rezydencji.
Poprzedni Zarząd Województwa planował umieszczenie w wienieckim kompleksie Centrum Inicjatyw Europejskich i nawet przeznaczył na ten cel 11 mln złotych. Jednak obecny Zarząd ten pomysł zweryfikował i ostatecznie na siedzibę Centrum wybrał inny, także zabytkowy obiekt, ale położony we Włocławku. Jest nim pałacyk przy ul. Biechiego, w którym ongiś było przedszkole.
W tej sytuacji włocławskiemu szpitalowi nie pozostało nic innego, jak wystawienie wienieckiej nieruchomości na sprzedaż. Czy znajdzie się chętny?

(Gazeta Kujawska 17-08-2007)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: