Wielka debata kandydatów!

Czterech kandydatów do fotela burmistrza Brzescia Kujawskiego starło sie podczas debaty, która odbyła sie w miniona niedziele w Brzeskim Centrum Kultury. Publicznosc dopisała, albowiem sala widowiskowa BCK pekała w szwach, takze atmosfera przypominała ta, która znamy z debat majacych wpływ na obsade najwazniejszych urzedów w panstwie. Otwarte spotkanie, które zorganizowało brzeskie koło Platformy Obywatelskiej, obserwował poseł tej partii Marek Wojtkowski.

„Jarek go zje” – to okreslenie jednego z obserwatorów debaty, odnoszace sie do rywalizacji Jarosława Najberga z obecnym burmistrzem Wojciechem Zawidzkim. Trudno ukryc, ze niedzielna dyskusja potwierdziła, ze faworytami wyscigu po władze w brzeskim ratuszu sa ci dwaj panowie. Najberg wyluzowany, błyskotliwy, z poczuciem humoru i Zawidzki, troche spiety, ale trzeba przyznac bardzo dobrze przygotowany do debaty. Z kolei kandydat PO Dariusz Grudziecki czesto szafował liczbami, przyznajac jednoczesnie, ze rzadko wystepuje publicznie i nie ma w tym zakresie potrzebnego doswiadczenia. „Czwartym do brydza” był faworyt Samoobrony Stanisław Chmielewski.
Jarosław Najberg dziwił sie, ze na debate nie zaproszono ksiedza proboszcza brzeskiej parafii, który w zyciu gminy odgrywa niebagatelna role. Stwierdził, ze kazdy interesant, który wychodzi z Urzedu Miasta, nawet jesli nie załatwił sprawy, powinien miec przeswiadczenie, ze urzednicy zrobili wszystko co mozna było, aby mu pomóc. Mówił takze o koniecznosci przekształcenia Zakładu Usług Komunalnych i niebezpieczenstwie zamkniecia brzeskiego posterunku policji. W tej ostatniej sprawie trzeba cos robic – apelował – byc moze zwołac nadzwyczajna sesje Rady Miejskiej.
Inwestycje, inwestycje, inwestycje – to credo wystapienia burmistrza Zawidzkiego. Bez nich nie ma rozwoju gminy. Rzadzacy od 12 lat Brzesciem Kujawskim burmistrz pochwalił sie, ze w ubiegłym roku i obecnym gmina otrzymała prawie 15 milionów złotych dofinansowania zewnetrznego. Obecny gospodarz brzeskiego ratusza był zreszta z uczestników debaty w najgorszej sytuacji, albowiem jego konkurenci – co nie powinno dziwić – niejednokrotnie odnosili sie do jego działalnosci jako burmistrza. Z wywodami tego ostatniego nie zgodził sie na przykład Najberg, który spytał sie Zawidzkiego, czy wie co to sa inwestycje. Według niego wybudowanie kilku dróg nie zasługuje na to miano. Prawdziwe inwestycje – według Najberga – to wybudowanie basenu, targowiska z prawdziwego zdarzenia czy tez mieszkan komunalnych. Basen tak, ale trzeba miec jeszcze pieniadze na jego utrzymanie. Przynajmniej milion złotych rocznie – ripostował obecny burmistrz.
Kandydat PO Dariusz Grudziecki zwrócił uwage na wysokie bezrobocie w grodzie Łokietka i fakt, ze w gminie nie przybywa nowych firm, przez co ratusz ma mało pieniedzy. Likwidacja brzeskiej cukrowni to według niego takze przykład na brak odpowiedniej transmisji na linii Urzad Miasta – mieszkancy.
Z kolei Stanisław Chmielewski miał za złe burmistrzowi skłócenie sie z najwiekszym pracodawca w gminie oraz kilkakrotnie przeciwstawiał sie budowie kompleksu mieszkaniowego przy ul. Krakowskiej w Brzesciu, uwazajac, ze to inwestycja słuzaca tylko wybranym.
Na koncu debaty były pytania publicznosci. Podczas ich zadawania mieszkancy niejednokrotnie wyrazali takze swoje opinie. Dziwili sie na przykład, ze po 12 latach gospodarzenia obecnego burmistrza gmina „nie dorobiła się” pługu z prawdziwego zdarzenia do odsuwania śniegu. Martwili sie, ze młodziez wyjezdza z Brzescia nie wiążąc z nim swojej przyszłosci. Wiele pytan dotyczyło zadłuzenia gminy, zarobków burmistrza, stosunku kandydatów do problemów niepełnosprawnych i koniecznosci budowy nowego Domu Kultury. Niekiedy dochodziło do goracych wymian pogladów, jak ta pomiedzy była pania burmistrz Brzescia Kujawskiego Jadwiga Molenda a obecnym włodarzem brzeskiego ratusza, dotyczaca potyczek sadowych tego ostatniego.

Kolejna debata kandydatów na urząd burmistrza Brześcia, podobnie jak pierwsza odbędzie się w BCK, w niedzielę 14 listopada o godzinie 18.

Fotorelacja z debaty na stronie www.brzesc.platforma.org.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: