Słodyczy będzie mniej

Wczoraj ruszyła kampania buraczana w Krajowej Spółce Cukrowej. Skup surowca trwa już w fabryce w Chełmży, należącej do Nordzucker Polska.
Koncern Nordzucker Polska planuje w tym roku wyprodukować 130 tys. ton cukru. Ponad połowa będzie pochodziła z cukrowni w Chełmży, reszta z Opalenicy. – W sumie podpisaliśmy umowy z 4,1 tys. plantatorami, którzy dostarczą nam 960 tys. ton buraków. To trochę mniej niż rok temu – przyznaje Wojciech Abramczuk, manager ds. rozliczeń plantatorskich.
Także mniej, o prawie 37 tys. ton, cukru dostarczy na rynek Krajowa Spółka Cukrowa, która wczoraj oficjalnie zainaugurowała kampanię w Brześciu Kujawskim. – To wynik podjętej w marcu decyzji Unii Europejskiej. Wszystkim producentom, czyli także nam, obcięto część przydzielonego limitu – mówi Łukasz Wróblewski, rzecznik KSC.
Spółka wyprodukuje więc około 600 tys. ton cukru z 4 mln ton buraków (razem z zależną cukrownią Leśmierz). Dostarczy je 30 tys. plantatorów. KSC nie wyklucza, że surowca będzie jednak więcej. – Zamierzamy odebrać od rolników także ewentualne nadwyżki plonów, za które zapłacimy tak jak za buraki kwotowe, czyli około 32,86 euro za tonę – wyjaśnia Łukasz Wróblewski.
Podobnie jak w ubiegłych latach, buraki zostaną odebrane z plantacji i dowiezione do fabryki transportem cukrowni. Rolnicy mogą też sami dostarczać surowiec do KSC. Wówczas otrzymają dodatkową dopłatę, do tzw. tonokilometra.
W wyniku trwającej restrukturyzacji KSC, do tegorocznej kampanii nie przystąpi pięć cukrowni, w tym „Tuczno” (gm. Złotniki Kujawskie).

(Gazeta Kujawska 07-11-2006)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: