Sensacyjne odkrycie podczas remontu klasztoru w Brześciu Kujawskim

Sensacyjne odkrycie podczas remontu klasztoru w Brześciu Kujawskim

Podczas remontu XIII-wiecznego klasztoru w Brześciu Kujawskim natrafiono na sensacyjne odkrycie. Okazało się, że na całej szerokości budowli, pod ziemią znajdują się krypty, które mogły być grobowcami.

Wszystko zaczęło się od znalezienia pod zarwaną podłogą za ołtarzem głównym ludzkich kości. Trzeba było wezwać archeologów i poinformować wojewódzkiego konserwatora zabytków.

– Jesteśmy po badaniach endoskopowych. Znaleziono puste przestrzenie i korytarze, wykonano otwór technologiczny w posadzce i sfilmowano całość. Pod klasztorem znajduje się ciąg korytarzy i dwa duże pomieszczenia. W jednym z nich było kilka trumien. To splądrowane krypty, nie wiadomo jeszcze z jakiego czasu. Interesujące są też zasypy do innych pomieszczeń. Być może uda się wejść w przyszłym roku do kolejnych pomieszczeń – wyjaśnia Tomasz Chymkowski z Urzędu Miasta w Brześciu Kujawskim.

Sensacyjne odkrycie podczas remontu klasztoru w Brześciu KujawskimZ odkrytych pomieszczeń wywieziono kilkanaście przyczep ziemi i odkryto gotycką posadzkę. Są też malowidła oraz zabytki ruchome i wnęki w ścianach. Klasztor datowany na XIII wiek przeszedł wiele transformacji, a nawet uległ spaleniu. Krypty raczej są młodsze od gmachu. Jeśli na eksplorowanie sensacyjnych odkryć będą środki, przed Brześciem rysują się bardzo ciekawe perspektywy.

– Jest pomysł na ewentualne zagospodarowanie podziemi. Właścicielem i inwestorem jest tutaj parafia. Istotne będą środki, bo choćby ostatnie badania pochłonęły 40 tys. zł nieplanowanych kosztów. Ale miasto jest zainteresowane współpracą, liczymy na zwrócenie uwagi Urzędu Marszałkowskiego, czy Ministerstwa Kultury. Jeśli byłaby możliwość przygotowania i udostępnienia obiektów dla zwiedzających, moglibyśmy stać się turystycznym rarytasem – dodaje Chymkowski.

Do tego jeszcze bardzo długo droga, ale jeśli ostatnie odkrycia to dopiero początek, a wiele właśnie na to wskazuje, to brzeski klasztor może stać się jednym z najciekawszych zabytków regionu.

Źródło: ddwloclawek.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: