Sala Doświadczania Świata w Kąkowej Woli

Sala Doświadczania Świata w Kąkowej WoliSala Doświadczania Świata w Zespole Niepublicznych Placówek Oświatowych w Kąkowej Woli, powstała w 2015 roku,  w wyniku zwycięstwa w konkursie zorganizowanym przez Fundację AVIVA „To dla Mnie Ważne”.

W sali Doświadczania Świata prowadzona jest tzw. terapia Snoenzelen.  Znajdują się tu urządzenia do terapii polisensorycznej, m.in. suchy basen, wyspa światłowodowa, materac do masażu, urządzenia do aromaterapii, ścieżka sensoryczna, tapeta UV, kolumny wodne, lampy woskowe, tablica świetlno-dźwiękowa, projektor, urządzenie do baniek mydlanych i wiele innych.

Z urządzeń korzystają dzieci niepełnosprawne intelektualnie, w tym także dzieci z autyzmem i Zespołem Aspergera, uczęszczające do ZNPO w Kąkowej Woli. Terapia w Sali Doświadczania Świata dobierana jest indywidualnie do potrzeb dziecka. W takiej Sali dziecko ma wolność wyboru bodźców, których w danym momencie najbardziej potrzebuje. Poznawanie odbywa się poprzez zmysły, dzięki czemu dostarczane do układu nerwowego informacje wpływają bardzo pozytywnie na pamięć, koncentrację, naukę a przede wszystkim na chęć podejmowania aktywności, działań.

Zajęcia prowadzą wykwalifikowani terapeuci. Jest to jedyna tego rodzaju Sala w naszym rejonie.

Inicjatorem powstania Sali Doświadczania Świata jest Stowarzyszenie Oświatowe Na Rzecz Dzieci i Młodzieży „Równe Szanse”, które działa od roku 2008 prowadząc Punkt Przedszkolny „Promyczek” i Niepubliczną Szkołę Podstawową w Kąkowej Woli. Placówki są całkowicie bezpłatne i ogólnie dostępne dla wszystkich dzieci z okolicznych wsi. Organizowane są w nich bezpłatne zajęcia terapeutyczne, m.in. rewalidacyjne i logopedyczne, terapię integracji sensorycznej oraz hipoterapię i dogoterapię.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: