Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!

Maj 21 2012

Rozpoczynamy odnowę kościoła poklasztornego

Kościół poklasztorny w Brześckiu Kujawskim

Od kilku lat wracał temat odnowy kościoła Św. Michała Archanioła, naszego „klasztorka”, kościoła podominikańskiego z 1264 roku, jednego z najstarszych zabytków w województwie kujawsko-pomorskim, który z całą pewnością może stać się perłą dziedzictwa narodowego i wypełniać również rolę kulturowo-promocyjną nie tylko Brześcia Kujawskiego ale i województwa.
Kościół poklasztorny jest czynnym obiektem sakralnym z obrazem Matki Boskiej Różańcowej z końca XIV wieku. W zachodnim przęśle naw południowych jest gotycki portal z drugiej połowy XIV wieku. Zgodnie z dawnym opisem zabytku w kościele znajdowały się podziemia z licznymi grobami i kryptami (m. in. w 1292 roku pochowana została tam Eufrozyna – matka króla Polski Władysława Łokietka a w 1501 roku Rafał z Leszna, krewny króla Stanisława Leszczyńskiego). Zawsze stawało coś na przeszkodzie. Najpierw odbudowa budynków gospodarczych i remonty na plebanii, utwardzenie terenu na cmentarzu i przy plebanii, generalny remont organów i budowa kaplicy cmentarnej. Teraz przyszedł czas, by zmierzyć się z najpoważniejszą od ćwierćwiecza inwestycją.
Na tegorocznym I-etapie prac wymianie i częściowo naprawie podlegać będzie konstrukcja więźby dachowej oraz wymieniona zostanie dachówka na nową ceramiczną z zachowaniem historycznego charakteru obiektu wraz z obróbkami blacharskimi. [czytaj całość]

Źródło: www.parafia-brzesc.pl

Permalink do tego artykułu: http://brzesckujawski.cba.pl/index.php/rozpoczynamy-odnowe-kosciola-poklasztornego/

5 Komentarzy

Skip to comment form

 1. Mam nadzieję, że z remontu klasztorka nie wyjdzie to samo, co z remontu kaplicy przycmentarnej i nieszczęsnej bramy, której do dziś brak. Proboszczu popraw się, bo idea jest super, gorzej z wykonaniem.

  • Krzysztof on 5 czerwca 2012 at 20:13
  • Odpowiedz

  Nie dam nawet złotówki.Kilka razy było pytanie gdzie jest brama cmentarna a proboszcz nawet nie udzielił odpowiedzi.

 2. Ja też zadam pytanie- gdzie podziała się brama zabytkowa cmentarza.Przecież ta brama służyła bardzo dużo lat i była zabytkowa.\?

 3. Dlaczego na cmentarzu jest położona tylko z lewej strony kostka natomiast po prawej stronie kiedy popada deszcz jest pełno błota.Proboszcz obiecał,że i po prawej będzie porządny chodnik i gdzie te obietnice-zresztą jak zwykle ksiądz obiecuje i co dalej?

  • mieszkaniec on 31 lipca 2012 at 20:18
  • Odpowiedz

  Po co te wszystkie pytania jak i tak nikt nie udzieli odpowiedzi.Brama zniknęła i nikt nie wytłumaczy dlaczego-więc zastanowić się trzeba czy warto pomóc i dofinansowywać odbudowę klasztorku- po co jak kiedyś może coś zginąć.A klasztorek naprawdę potrzebuje inwestycji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.