Rozpoczynamy odnowę kościoła poklasztornego

Kościół poklasztorny w Brześckiu Kujawskim

Od kilku lat wracał temat odnowy kościoła Św. Michała Archanioła, naszego „klasztorka”, kościoła podominikańskiego z 1264 roku, jednego z najstarszych zabytków w województwie kujawsko-pomorskim, który z całą pewnością może stać się perłą dziedzictwa narodowego i wypełniać również rolę kulturowo-promocyjną nie tylko Brześcia Kujawskiego ale i województwa.
Kościół poklasztorny jest czynnym obiektem sakralnym z obrazem Matki Boskiej Różańcowej z końca XIV wieku. W zachodnim przęśle naw południowych jest gotycki portal z drugiej połowy XIV wieku. Zgodnie z dawnym opisem zabytku w kościele znajdowały się podziemia z licznymi grobami i kryptami (m. in. w 1292 roku pochowana została tam Eufrozyna – matka króla Polski Władysława Łokietka a w 1501 roku Rafał z Leszna, krewny króla Stanisława Leszczyńskiego). Zawsze stawało coś na przeszkodzie. Najpierw odbudowa budynków gospodarczych i remonty na plebanii, utwardzenie terenu na cmentarzu i przy plebanii, generalny remont organów i budowa kaplicy cmentarnej. Teraz przyszedł czas, by zmierzyć się z najpoważniejszą od ćwierćwiecza inwestycją.
Na tegorocznym I-etapie prac wymianie i częściowo naprawie podlegać będzie konstrukcja więźby dachowej oraz wymieniona zostanie dachówka na nową ceramiczną z zachowaniem historycznego charakteru obiektu wraz z obróbkami blacharskimi. [czytaj całość]

Źródło: www.parafia-brzesc.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

5 komentarzy “Rozpoczynamy odnowę kościoła poklasztornego”

%d bloggers like this: