Pracownia GPVT pracuje nad rewitalizacją zabytkowego pałacu w Wieńcu

Rewitalizacja zabytkowego pałacu w WieńcuW zabytkowym zespole pałacowo-parkowym w Wieńcu (gmina Brześć Kujawski) powstanie Kujawskie Centrum Muzyki. Trwają przygotowania do rewitalizacji kompleksu, którym w imieniu samorządu województwa zarządza Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny.

– Chcemy, by wspaniały kompleks parkowo-pałacowy w Wieńcu znów służył ludziom. Planujemy gruntowną rewitalizację nie tylko budynków, ale też otoczenia. Podkreślimy przy tym ich zabytkowe walory i interesującą architekturę. Kujawskie Centrum Muzyki będzie ważnym punktem na kulturalnej mapie województwa – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Zespół pałacowy w Wieńcu tworzą okazały eklektyczny pałac z 1875 roku o powierzchni użytkowej 1,8 tys. metrów kwadratowych; neogotycki tzw. Stary Pałac o powierzchni 436 metrów kwadratowych, a także 8-hektarowy park, portiernia i budynek gospodarczy. Po II wojnie światowej w kompleksie mieścił się szpital przeciwgruźliczy.

W 2014 roku samorząd województwa przekazał zarządzanie kompleksem Kujawsko-Pomorskiemu Impresaryjnemu Teatrowi Muzycznemu, który jest jednostką organizacyjną Urzędu Marszałkowskiego. Zarząd województwa planuje zagospodarowanie zespołu pałacowego na cele działalności kulturalnej i utworzenie w nim Kujawskiego Centrum Muzyki. Instytucja będzie prowadzić szereg projektów muzycznych i wydarzeń kulturalnych, między innymi we współpracy z Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

W planach jest modernizacja budynków oraz kompleksowe zagospodarowanie terenu. Obecnie trwają prace dokumentacyjne i koncepcyjne. Wyłoniona w przetargu firma GPVT Pracownia Architektoniczna Poznań przygotuje koncepcję zagospodarowania terenu i obiektów, projekt budowlany oraz projekty wykonawcze. Samorząd województwa planuje realizację inwestycji ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego.

Źródło: www.propertydesign.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: