Po śmiertelnym wypadku wreszcie usuną słupy energetyczne

Usunięte zostaną słupy energetyczne stojące na chodniku i ścieżce rowerowej przy drodze krajowej nr 62

Jak podaje Gazeta Pomorska po śmiertelnym wypadku wreszcie usunięte zostaną słupy energetyczne stojące na chodniku i ścieżce rowerowej przy drodze krajowej nr 62. O tym zapewnia bydgoski oddział GDDKiA.

Dziś (8 października 2012) po odłączeniu prądu mają się rozpocząć prace związane z usuwaniem słupów energetycznych – zawalidróg, stojących na chodniku i ścieżce rowerowej wzdłuż drogi krajowej nr 62 biegnącej w kierunku Radziejowa.

Droga ta była remontowana trzy lata temu. Prace obejmowały m.in. wzmocnienie nawierzchni jezdni, budowę zatok autobusowych, zjazdów do posesji. Wyremontowany został most przez Zgłowiączkę, a także chodniki. Na chodnikach zaś stanęły barierki odgradzające przejście dla pieszych od ruchliwej jezdni.

Dlaczego w tym czasie nie zostały usunięte betonowe słupy energetyczne z pasa drogowego? Tomasz Okoński, rzecznik prasowy bydgoskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad tłumaczy, że remont polegał tylko na odtworzeniu i nie była możliwa ingerencja w „infrastrukturę nie związaną z drogą”. – Przygotowana dokumentacja po prostu nie dotyczyła przenoszenia słupów – wyjaśnia rzecznik.

Ale między innymi po interwencji Gazety Pomorskiej i monitach ze strony burmistrza Wojciecha Zawidzkiego bydgoski oddział GDDKiA rozpoczął prace projektowe, żeby pozbyć się słupów. Bo stwarzały one poważne zagrożenie, zwłaszcza dla rowerzystów.

W ubiegłym roku bydgoski oddział GDDKiA po rozmowach z firmą energetyczną, dotyczących m.in. partycypacji w kosztach, ogłosił przetarg na usunięcie słupów. Ale okazało się, że za zaproponowaną cenę nikt nie chciał się tego zadania podjąć. Wykonawca nie został wyłoniony. Więcej pieniędzy na to zadanie też nie było. W końcu jednak w tym roku w przetargu wyłoniony został wykonawca. – Czternastego września przekazaliśmy mu plac budowy – dodaje Tomasz Okoński. A dziś po odłączeniu prądu mają rozpocząć się roboty. Część domów w sąsiedztwie nie będzie miała jednak energii elektrycznej. Koszt tych prac to ponad 150 tysięcy złotych.

Niestety, kilka miesięcy temu przed usunięciem słupów na ścieżce rowerowej doszło do tragicznego wypadku. Rowerzystka przewróciła się i trafiła do szpitala. W szpitalu zmarła. I nie był to pierwszy wypadek przy drodze krajowej w kierunku Radziejowa. Na szczęście jednak wcześniej dochodziło do mniej dramatycznych zdarzeń – na przykład złamania ręki.
Przeniesienie słupów to absolutna konieczność.

Źródło: pomorska.pl 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

7 komentarzy “Po śmiertelnym wypadku wreszcie usuną słupy energetyczne”

%d bloggers like this: