Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Pałac w Wieńcu ma wreszcie znaleźć nowego właściciela

Zespół pałacowo-parkowy w Wieńcu

Jak informują pracownicy Urzędu Marszałkowskiego, zabytkowy pałac w Wieńcu przejdzie gruntowną modernizację. Obiekt przez wiele lat służył włocławskiej służbie zdrowia a pomysłów na dalsze wykorzystanie budynku było kilka. Decyzją Urzędu Marszałkowskiego powstanie tam instytucja kultury.

W chwili obecnej ogłoszone zostało postępowanie przetargowe na wykonanie dokumentacji projektowej, technicznej oraz konserwatorskiej.Przypomnijmy, w Wieńcu znajdują się dwa pałace oraz park. Pierwszy z nich – to wybudowany przez rodzinę Miączyńskich tzw. Stary Pałac. Na jego wieży do dziś znajduje się medalion z wizerunkiem króla Władysława Łokietka. Bardziej okazały, eklektyczny pałac wybudowany został w drugiej połowie XIX wieku przez warszawskiego bankiera, Leopolda Kronenberga. Po jego śmierci w 1878 roku majątkiem zarządzali jego synowie: Stanisław (do 1887 r.) oraz Leopold Julian (do 1937 r.). Ostatnim właścicielem był syn Leopolda Juliana Kronenberga – Leopold Jan, którego dekret o reformie rolnej z 1944 roku pozbawił majątku.

Po zakończeniu wojny, pałac rodu Kronenbergów przekształcono w szpital przeciwgruźliczy. Do 2006 roku funkcjonował tu Oddział Gruźlicy i Chorób Płuc Szpitala Wojewódzkiego we Włocławku.

Nadszarpnięty zębem czasu kompleks jest obecnie własnością samorządu województwa kujawsko-pomorskiego. W planach jest utworzenie tu Kujawsko-Pomorskiego Centrum Pracy Twórczej.

Źródło: http://ddwloclawek.pl/

Zachęcam do obejrzenia galerii zdjęć pałacu na portalu ddwloclawek.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: