Pałac w Wieńcu ma wreszcie znaleźć nowego właściciela

Zespół pałacowo-parkowy w Wieńcu

Jak informują pracownicy Urzędu Marszałkowskiego, zabytkowy pałac w Wieńcu przejdzie gruntowną modernizację. Obiekt przez wiele lat służył włocławskiej służbie zdrowia a pomysłów na dalsze wykorzystanie budynku było kilka. Decyzją Urzędu Marszałkowskiego powstanie tam instytucja kultury.

W chwili obecnej ogłoszone zostało postępowanie przetargowe na wykonanie dokumentacji projektowej, technicznej oraz konserwatorskiej.Przypomnijmy, w Wieńcu znajdują się dwa pałace oraz park. Pierwszy z nich – to wybudowany przez rodzinę Miączyńskich tzw. Stary Pałac. Na jego wieży do dziś znajduje się medalion z wizerunkiem króla Władysława Łokietka. Bardziej okazały, eklektyczny pałac wybudowany został w drugiej połowie XIX wieku przez warszawskiego bankiera, Leopolda Kronenberga. Po jego śmierci w 1878 roku majątkiem zarządzali jego synowie: Stanisław (do 1887 r.) oraz Leopold Julian (do 1937 r.). Ostatnim właścicielem był syn Leopolda Juliana Kronenberga – Leopold Jan, którego dekret o reformie rolnej z 1944 roku pozbawił majątku.

Po zakończeniu wojny, pałac rodu Kronenbergów przekształcono w szpital przeciwgruźliczy. Do 2006 roku funkcjonował tu Oddział Gruźlicy i Chorób Płuc Szpitala Wojewódzkiego we Włocławku.

Nadszarpnięty zębem czasu kompleks jest obecnie własnością samorządu województwa kujawsko-pomorskiego. W planach jest utworzenie tu Kujawsko-Pomorskiego Centrum Pracy Twórczej.

Źródło: http://ddwloclawek.pl/

Zachęcam do obejrzenia galerii zdjęć pałacu na portalu ddwloclawek.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: