Odkrycie podczas remontu klasztoru w Brześciu Kujawskim – ciąg dalszy

Jak podaje portal onet.pl być może grupa archeologów – badających XIII-wieczny kościół podominikański w Brześciu Kujawskim – odkryła właśnie to, co według legend oraz przekazów historycznych, miało kryć się w podziemiach kościoła – katakumby z historycznymi grobami. Wiadomość budzi powoli sensację wśród naukowców, bowiem to tu prawdopodobnie znajduje się grób księżnej Eufrozyny, matki jednego z królów Polski – Władysława Łokietka.

Uwaga w dużej mierze skupiona jest na odkrytych fragmentach szkieletu. Jeśli okaże się, że należą one do księżnej opolskiej Eufrozyny – będziemy to zdaniem ekspertów jedno z najbardziej interesujących odkryć archeologicznych w Polsce.

– Odnaleziono również trumny dominikanów, ale nie wiemy jeszcze z jakiego pochodzą okresu – wyjaśnia ksiądz prałat Ireneusz Juszczyński, pełniący funkcję proboszcza parafii św. Stanisława BM. I zaznacza, że im bliżej ołtarza kościelnego, tym ważniejsze w dawnych czasach pochowano osoby. – Planujemy więc kontynuację prac – zapewnia w rozmowie z CW24tv, podkreślając jednocześnie, że ogromne znaczenie ma tu zasób środków finansowych przeznaczony na prowadzenie prac archeologicznych.

Jak przypomina Radio PiK. matka Władysława Łokietka, po śmierci swego pierwszego męża wyszła za mąż za księcia gdańskiego Mściwoja II. Porzuciła go jednak z powodu licznych podobnież zdrad i zamieszkała z synami na Kujawach. Z pewnością zmarła na zamku książęcym w Brześciu.

Jednak zdaniem części naukowców pogrzeb jej odbył się w Inowrocławiu. Dalsze badania pokażą, kto ostatecznie miał rację.

Źródło: onet.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: