Narodowe Święto Niepodległości w Brześciu Kujawskim

Narodowe Święto Niepodległości w Brześciu Kujawskim

11 Listopada to symbol miłości Ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. Święto Niepodległości jest dla nas Polaków dniem wyjątkowym. Po 123 latach niewoli ziściły się marzenia kilku pokoleń Polaków. Polska wróciła na mapę Europy. Ojczyzna pielęgnowana w sercach znów stała się państwem.Tegoroczne brzeskie uroczystości Święta Niepodległości rozpoczęły się mszą św. w kościele parafialnym pw. św. Stanisława BM. W nabożeństwie udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, reprezentanci powiatu, delegacje ze szkół i placówek oświatowych, jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, reprezentanci partii i stowarzyszeń, a także licznie przybyli mieszkańcy. W trakcie tej części symboliczne kwiaty i wiązanki złożono przed tablicą Tadeusza Kościuszki oraz tablicą osób, które zginęły w katastrofie smoleńskiej. Druga część obchodów odbyła się na skwerze miejskim, gdzie po wysłuchaniu przemówienia burmistrza Wojciecha Zawidzkiego, przy dźwiękach brzeskiego hejnału złożono kwiaty i wiązanki przed pomnikiem „tego, który łączył nie dzielił…”- księcia brzesko-kujawskiego Władysława Łokietka.

O godzinie 11.00 w wieży ratusza otwarta została stała ekspozycja archeologiczna. Na dwóch wyremontowanych kondygnacjach wieży zamieszczone zostały makiety rekonstrukcyjne, prezentacje multimedialne materiałów ilustrujących badania, wykorzystano plansze wystawy „Prahistoria Brześcia Kujawskiego”, a także animacje komputerową dotycząca osady grupy brzesko-kujawskiej kultury lendzielskiej. Gród Łokietka słynie z bogactwa historycznego, a odkrycia archeologiczne na terenie ziemi brzeskiej stanowiły swego czasu sensację na skalę światową, dlatego też chętnych do zwiedzania nie brakowało.

Równolegle, na stadionie miejskim rozegrany został mecz piłkarski GKS Łokietek – Sadownik Waganiec. Flaga na płycie boiska, hymn państwowy w wykonaniu Brzeskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej Brestivia oraz koncert pieśni i piosenek patriotycznych w przerwie meczu sprawiły, że rozgrywki nabrały wyjątkowej oprawy. Zmagania najlepszych drużyn V ligi wywołały niemałe emocje. Przy zagrzewającym dopingu kibiców, mecz zakończył się wynikiem 2:2.

Zgodnie z kilkuletnią tradycją, obchodom Świąt Narodowych towarzyszą koncerty okolicznościowe. Tegorocznym muzycznym akcentem uroczystości był koncert przygotowany przez Brzeskie Towarzystwo Kulturalne – „Piosenki o mojej Warszawie” . Tego dnia usłyszeć można było piękne utwory poświęcone stolicy – symbolu walki o niepodległą Polskę.

Źródło: http://promocjewloclawskie.pl/brzesc-kujawski/11-listopada-w-brzesciu-kujawskim-mieszkancy-uczcili-96-rocznice-odzyskania

Fotorelacja na stronie: promocjewloclawskie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: