My, dzieci z Kociej Górki

Było takie miejsce, i byli tacy ludzie. Miejsce pozostało, z lekka dotknięte upływem czasu; ludzie – rozproszyli się w różnych kierunkach. Mieszkańcy Kociej Górki w Brześciu Kujawskim, choć nie mieszkają już po sąsiedzku, wracają wspomnieniami do tamtych, młodzieńczych lat. W tej odsłonie obrazy z przeszłości przywołuje Barbara Rykowska z domu Seklecka.

Człowiek, który osiąga dojrzały wiek, coraz częściej przywodzi na myśl obrazy z dzieciństwa, wspomnienia o ludziach, miejscach, niepowtarzalnych zapachach, smakach, kolorach i odczuciach. Przypadkowe spotkania i rozmowy z rozproszonymi po różnych zakątkach ziemi „brześciakami” utwierdziły mnie w przekonaniu, że nie tylko ja jestem sentymentalna i wracam do Naszej Kociej Górki z wielką nostalgią.

Mieszkając tam przez lata miałam ogromne poczucie bezpieczeństwa i ewidentnego bogactwa. Malowniczo położona Kocia Górka wychowała, i co piękne, wychowuje nadal całe rzesze pokoleń.

W sąsiedztwie historyczne miejsce z jeziorem Smentowo. Ptactwo, owady, bujna roślinność i ten zapach mokradeł… Zawsze napawał spokojem, wyzwalał chwile zadumy i pozwalał zatracić się w danej chwili. Wraz z nadejściem upalnych dni konieczna była kąpiel w orzeźwiającej toni – nikt wówczas nie zważał, że na brzegu czyhają pijawki. Niejeden z nas nauczył się tam pływać. Wieczorami w świetle gwiazd koncertowały żaby. Będąc w domach wystarczało uchylić okno, aby wsłuchać się w tę magiczną muzykę.

Znajdujące się opodal pola uprawne siały zapach na całą okolicę. W powietrzu unosiła się woń żywej ziemi i złocistego zboża. Bukiety maków, chabrów, bujnych traw i kąkoli niejednokrotnie nosiliśmy swym mamom, a one wówczas częstowały nas chlebem. Trzymając pajdę tego boskiego posiłku, wyruszaliśmy na plądrowanie tajemniczych ogrodów kwitnących za naszymi domostwami. Zieleńce wydawały nam się dzikie i wprowadzały nas w inną rzeczywistość. Były poniekąd owocem zakazanym, ale jednocześnie stanowiły wspaniałą kryjówkę dziecięcych skarbów. Zuchem okazywał się ten, który zdołał wspiąć się na ogromne orzechowe drzewo…

W tamtych czasach przejeżdżające samochody obok naszych domów były rzadkością. Z tego też względu nasza ulica i chodniki uchodziły za szkolną tablicę. Mieliśmy „w modzie” wymalowywać kredą to, czego nauczyliśmy się w szkole. Często też prezentowaliśmy swoje plastyczne zdolności. Ogromnie cieszyliśmy się z faktu, że dorośli nie sprzeciwiali się tym kolorowym malunkom. Zdarzało się, że do późnej nocy skakaliśmy na skakankach, graliśmy w klasy, gumę, czy też piłkę. Nie tylko ulica tętniła życiem – również podwórka stanowiły wspaniałe miejsce dla dziecięcych zabaw. Porozkładane kocyki imitowały kuchnie, pokoje, a nawet więcej, tworzyły całe domostwa. Pamiętam jak my, dziewczynki – żony i matki „gotowałyśmy” obiady, opiekowałyśmy się dziećmi-lalkami, a chłopcy – mężowie i ojcowie szli do pracy i przychodzili z plikiem liści, które symbolizowały pieniądze i z apetytem „jadali” zupy na przykład pomidorową przygotowaną z tartej czerwonej cegły. Z sentymentem również wspominam ogromną kolekcję ołowianych żołnierzyków kolegi i budowane przez niego twierdze z piasku, które wyposażone były w ciekawe zwodzone, „patykowe” mosty. Wielu z nas miało w swym posiadaniu klaser ze znaczkami. Często wymienialiśmy się tymi zbiorami. Nie wszyscy mieli jeszcze w domach telewizory, więc na filmy umawialiśmy się po sąsiedzku. Całymi godzinami wspólnie oglądaliśmy z pasją czarno-białą telewizję. „Czterej pancerni i pies”, „Janosik” – i to było to.

Zakupy robiliśmy w „Pogłuszku”, najbliższym sklepie spożywczym (do dziś nie wiem skąd taka nazwa sklepu „Pogłuszek” czy sklep „po Głuszku”?). Do spożywczaka trzeba było przejść na drugą stronę, ruchliwej wówczas, ulicy. Zanim nam na to zezwolono, musieliśmy nauczyć się jak to bezpiecznie robić. Naszym warzywniakiem była plantacja ogrodnika – nieoficjalna nazwa „u Lolka”. Po chleb biegaliśmy „przez Mytwę” do piekarni.

Kobiety z naszej ulicy zaangażowane w asyście kościelnej, zaszczepiły i w nas gorliwe uczestnictwo w obchodach świąt kościelnych. Niejednokrotnie braliśmy udział w procesjach ulicami miasteczka.

Słynna, dziś już nieżyjąca, pani Pelagia H. poetka, działaczka społeczna i propagatorka kultury ludowej, zwoływała nas na próby tańca i chóru przy dźwiękach akordeonu. „Ja Kujawiak, ty Kujawiak, wszyscyśmy tu Kujawiacy…” albo „My jesteśmy Kujawianki hop, hop, hejże ha…” Z uśmiechem na ustach wspominam wyjazdowe występy po okolicach.

Minęło parę lat i na Kociej Górce powstał pierwszy blok mieszkalny. Wprowadziło się 75 nowych rodzin… powiększyła się „nasza grupa krewnych”. Musieliśmy jednak się trochę przyzwyczaić do nowo przybyłych, by w następstwie „dać im prawo” do naszego terenu. Beztroskie chadzanie z gitarami, nowe przyjaźnie i pierwsze miłości przyśpieszyły ten proces akceptacji…

…a potem ludzi napływało więcej i więcej. Powstawały nowe obiekty jak na przykład: szkoła, przychodnia, przedszkole, kolejne bloki i osiedla domków jednorodzinnych.

Niektórzy z nas tylko fizycznie opuścili Kocią Górkę. Psychicznie nie chcą się od niej nigdy uwolnić. Może obrazy dziś malowane w pamięci zostały przez kogoś utrwalone na zdjęciach? Może ktoś wie skąd wywodzi się nazwa brzeskiej dzielnicy Kocia Górka? A może ktoś tak jak ja czuje się dzieckiem z Kociej Górki.

Zapraszamy do integracji i do kontaktu: Basia Seklecka mail: barbonik@wp.pl

Pierwszeństwo publikacji wiadomości24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: