Kultura i sport w Brześciu Kujawskim

Brzeskie Centrum Kultury
Brzeskie Centrum Kultury

Brzeskie Centrum Kultury

zajmuje się głównie propagowaniem rodzimej kultury Kujaw. Siedzibą BCK jest XIX-wieczny  zabytkowy budynek  przy ul. Narutowicza 15 w Brześciu Kujawskim.

Stałe formy działalności:

– Koło plastyczne „Akwarelka”,
– Koło muzyczno-filmowo-fotograficzne Filia Nad Pocztą,
– Zespół Folklorystyczny „Dzieci Kujaw”,
– Koło wokalne Gama,
– Młodzieżowa orkiestra dęta „Brestivia”,
– Zespół folklorystyczny „Spod Strzechy”,
– Grupa taneczna „Mażoretki”,
– Galeria „Na piętrze”,
– Ognisko muzyczne,
– Zespół muzyczny BCK.

Kanał BCK na You Tube

Kontakt:
Brzeskie Centrum Kultury
ul. Narutowicza 15
87-880 Brześć Kujawski
tel./fax (54) 231 06 61
internet: www.bck.brzesckujawski.pl
e-mail: mgok_bk@op.pl


Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim
Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim

Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim

dysponuje bogatym księgozbiorem, gromadzi i udostępnia czasopisma: prasę codzienną i kolorowe miesięczniki, umożliwia korzystanie z komputera, kolorowej drukarki, kserokopiarki, skanera, posiada dostęp i umożliwia korzystanie z internetu i faksu. Biblioteka organizuje wycieczki i lekcje biblioteczne dla grup szkolnych oraz współpracuje z przedszkolami i szkołami.

W bibliotece istnieje możliwość skorzystania bezpłatnie z internetu i sieci Wi-Fi. Osoby początkujące mogą liczyć na pomoc bibliotekarza w tym zakresie.

Kontakt:
Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim
ul. Krakowska 14 B
87-880 Brześć Kujawski
tel. (54) 252 12 07
internet: www.biblioteka.brzesckujawski.pl
e-mail: biblioteka@w3wl.pl
dyrektor: Renata A. Kozicka

Biblioteka czynna w godz:
pn.-pt.: 10.00 – 18.00
sob.: 9.00 – 13.00

Filie:
Filia w Brzeziu
Filia w Kąkowej Woli, tel. (54) 25 21 065
Filia w Wieńcu, tel. (54) 25 26 829


Muzea w Redczu Krukowym:

Muzeum Techniki Rolniczej i Gospodarstwa Wiejskiego w Redczu Krukowym
Muzeum Techniki Rolniczej i Gospodarstwa Wiejskiego w Redczu Krukowym

Muzeum Techniki Rolniczej i Gospodarstwa Wiejskiego

Z inicjatywy twórcy i prezesa Kujawskiej Fabryki Maszyn Rolniczych KRUKOWIAK Janusza Borkowskiego w budynkach po pierwszym zakładzie w Redczu Krukowym powstało w 2009 roku Muzeum Techniki Rolniczej i Gospodarstwa Wiejskiego.

Zbiór jest imponujący. W starej hali ustawiono tysiące eksponatów. Można tam podziwiać m.in. stare maszyny rolnicze, motocykle, auta.

W dawnej siedzibie fabryki maszyn rolniczych „Krukowiak”, na piętrze, znajdują się salki tematyczne. Można zobaczyć np. jak kiedyś mieszkano na wsi, jak wyglądał gabinet lekarski, urząd pocztowy, albo szkolna klasa. Twórcą muzeum jest Janusz Borkowski, właściciel „Krukowiaka”, który podkreśla, że powstało ono dzięki dobroci i szczodrości mieszkańców Kujaw, bo to oni przekazywali eksponaty.

Kujawskie Muzeum Oręża, Nauki i Techniki

Muzeum znajduje się we wsi Redecz Krukowy położonej przy drodze  krajowej nr 62 z Brześcia Kujawskiego do Radziejowa. Powołane zostało, by chronić kulturowe dziedzictwo  regionu, by pamiętać o przeszłości i bogatej historii tej ziemi, by dawać świadectwo dokonań naszych przodków.

Podstawowym zadaniem placówki jest gromadzenie muzealiów, opracowywanie zbiorów, udostępnianie do zwiedzania oraz prowadzenie zajęć edukacyjnych.

KMONiT jest w fazie organizacji, ciągle powiększane są zbiory, trwają prace związane z utworzeniem wystawy stałej i opracowaniem programu edukacji muzealnej dzieci i młodzieży.

Wśród zbiorów Muzeum znajdują się zabytkowe samochody, w tym także strażackie, motocykle, motorowery i rowery, sprzęt RTV, dawne maszyny i urządzenia produkcyjne (tokarki, obrabiarki, wiertarki), lokomobile, militaria ( m.in.: umundurowanie i wyposażenie żołnierzy), pamiątki z czasów wojen, a także transporter opancerzony SKOT, różnego rodzaju dokumenty, świadectwa, gazety i czasopisma, wyposażenie dawnych zakładów rzemieślniczych m. in.: apteki, fryzjera, czy szewca, a także obiekty związane ze szkołą: ławki, podręczniki, książki i przybory.

Kujawskie Muzeum Kolei

Kujawskie Muzeum Kolei znajduje się, jak i pozostałe muzea, we wsi Redecz Krukowy. Oficjalnie Muzeum zostało otwarte dla zwiedzających 1 lipca 2017 r.

Wśród zbiorów Muzeum znajdują się zabytkowe lokomotywy parowe i spalinowe, wagony towarowe i osobowe, drezyny,cysterny,podwozia kolejowe oraz tramwaje. Dla zwiedzających udostępniona jest  mała stacja kolejowa wraz z wyposażeniem i historycznymi zbiorami akcesoriów kolejowych.

Kontakt:
Muzea położone są przy drodze krajowej nr 62, między Brześciem Kujawskim a Radziejowem.
Redecz Krukowy 8a
87-880 Brześć Kujawski

Czynne:  od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 – 15.00, sobota: 7.00 – 13.00
Inne terminy (dla większych grup zwiedzających) – po uzgodnieniu telefonicznym. Zgłoszenia grup zorganizowanych można dokonywać pod numerem tel. 506 210 531
Strona internetowa: www.redeczkrukowy.pl


Gminny Klub Sportowy ŁOKIETEK Brześć Kujawski
Gminny Klub Sportowy ŁOKIETEK Brześć Kujawski

Gminny Klub Sportowy ŁOKIETEK Brześć Kujawski

Historia Gminnego Klubu Sportowego „Łokietek” rozpoczyna się w roku 1968, kiedy to zmienia swoją nazwę z dotychczas działającego klubu piłkarskiego Olimpia Brześć Kujawski.

Za barwy „Łokietka” uznaje się granat, żółty i czerwień. Powstaje herb, którego autorem jest miejscowy artysta i wierny kibic Klubu – Józef Skonieczny.

Siedzibą Klubu od początku działalności jest Stadion Miejski, mieszczący się przy ul. Traugutta.

Z początku klub piłkarski, z czasem stał się klubem wielosekcyjnym. Obok sekcji piłki nożnej klub oferuje zajęcia z zakresu lekkiej atletyki, podnoszenia ciężarów i boksu.

Kontakt:
Gminny Klub Sportowy „Łokietek” Brześć Kujawski
Brześć Kujawski
ul. Traugutta 25
Telefon: (54) 252 19 70
Strona internetowa: gkslokietek.brzesckujawski.pl
e-mail: gkslokietek@gmail.com
Prezes: Tymoteusz Bołkowiec
Macierzysty związek: Kujawsko-Pomorski Związek Piłki Nożnej, podokręg Włocławek


Sekcja bokserska w Brześciu Kujawskim
Sekcja bokserska w Brześciu Kujawskim

Sekcja bokserska w Brześciu Kujawskim

W dniu 31 sierpnia 2007 roku sekcja bokserska została zarejestrowana i przyjęta w poczet członków PZB pod nr 0214.
Treningi prowadzi instruktor Jakub Kapeliński, vice mistrz Polski w wadze ciężkiej w Białymstoku w 2007 roku oraz od roku 2008 Jarosław Kapeliński.

Treningi odbywają się w Szkole Podstawowej nr 1 w Brześciu Kujawskim.

Mimo, że sekcja bokserska istnieje od niedawna, odnosi już pewne sukcesy, m. inn.: zdobyła tytuł vice mistrza okręgu kujawsko-pomorskiego w Mistrzostwach kujawsko-pomorskiego O.Z.B. w Boksie przez Artura Hędzeleka startujący w kategorii juniorzy, Kuligowski Kacper jeden z najbardziej utytułowanych zawodników GKS Łokietek: mistrz makro okręgu młodzików, mistrz polski młodzików, vice mistrz makro okręgu kadetów, wicemistrz makro okręgu kadetów, mistrz okręgu i makro okręgu z 2010, brązowy medalista mistrzostw polski 2010, zwycięzca wielu turniej międzynarodowych, reprezentant okręgu kujawsko-pomorskiego. Wenecki Mateusz: vice mistrz okręgu w kadetach, vice mistrz makro okręgu w kadetach, pierwsze miejsce w międzynarodowym turnieju im. Jerzego Adamskiego, vice mistrz okręgu juniorów i 4 miejsce na mistrzostwach polski 2010. Krzysztof Wojciechowski mistrz okręgu kadetów, brąz na olimpiadzie młodzieżowej w 2010 r.

Kontakt:
Szkoła Podstawowa nr 1
Brześć Kujawski
ul. Królewska 21
Telefon: 694 807 188
e-mail: jaras222@op.pl


Brzeskie Towarzystwo Tenisa Ziemnego

W dniu 21 maja 2015 r. zostało powołane do życia Brzeskie Towarzystwo Tenisa Ziemnego. Prezesem jest Krzysztof Wichrowski

Kontakt:
Brześć Kujawski
ul. Traugutta 25
Rezerwacja kortów tel. 603 906 820
Mariusz Gołębiewski tel. 504 054 574
Strona internetowa: www.tenis.brzesckujawski.pl


Klub Karate Tradycyjnego Brześć Kujawski

Założony został 13 maja 2008 roku. Wpisu do ewidencji klubów sportowych działających w formie stowarzyszeń, których statuty nie przewidują prowadzenia działalności gospodarczej dokonał Starosta Włocławski pod pozycja nr 13.

Treningi odbywają się w Szkole Podstawowej Nr 1 w Brześciu Kujawskim.

Kontakt:
Klub Karate Tradycyjnego Brześć Kujawski
ul. Królewska 21
87-880 Brześć Kujawski

Adres do korespondencji:
Klub Karate Tradycyjnego Brześć Kujawski
ul. Kaliska 89 m 36
87-800 Włocławek
tel. 504 729 613
strona: www.karate-zdrowie.pl
e-mail: karate-zdrowie@wp.pl


Basen w Brześciu Kujawskim
Basen w Brześciu Kujawskim

Basen w Brześciu Kujawskim

Latem amatorów kąpieli na świeżym powietrzu Brześć Kujawski zaprasza codziennie w godzinach 10.00-20.00 na odkryty basen strzeżony z zapleczem sanitarnym i zielenią towarzyszącą. Dodatkową atrakcją przygotowaną dla miłośników preferujących aktywne formy spędzania wolnego czasu, jest boisko do gry w piłkę siatkową. Wstęp na basen jest za symboliczną opłatą. Basen mieści się przy ul. 11 listopada 6 w Brześciu Kujawskim.