Jezioro Cmentowo w Brześciu Kujawskim nadal jest rewitalizowane

Jezioro Cmentowo w Brześciu KujawskimJezioro Cmentowo w Brześciu Kujawskim nadal jest rewitalizowane, choć termin zakończenia robót przewidziany był na koniec października ubiegłego roku.

Powodem opóźnienia była susza i niski stan wody. Maszyny do bagrowania, czyli mechanicznego usuwania warstwy osadów z dna zbiornika, nie mogły pracować. Termin zakończenia robót został więc przedłużony do końca czerwca br.

Przypomnijmy, że celem rewitalizacji jeziora jest odmulenie dna, udrożnienie kanału łączącego jezioro z zagospodarowanym terenem od strony dworca autobusowego, a także wykonanie pomostu pływającego, plaży, fontanny i schodów na skarpie, a także alejki spacerowej wzdłuż jeziora łączącej ul. Hanki Sawickiej z ul. Archeologów.

– Od jesieni do wiosny były warunki, które pozwalały uporać się wykonawcy z zaplanowanymi zadaniami – podkreśla Wojciech Zawidzki, burmistrz Brześcia Kujawskiego. – Kolejnego przedłużenia terminu więc nie będzie.

Problemem jest jednak nadal niski poziom wody w jeziorze. Władze Brześcia Kujawskiego zamierzają rozwiązać ten problem przy okazji budowy nowego Centrum Kultury, które powstanie u zbiegu ul. Kolejowej z drogą prowadzącą w kierunku Pikutkowa.

Do miejsca budowy nowego centrum muszą być ułożone instalacje wodociągowa i kanalizacyjna. Trzeba więc będzie kopać rów, w którym zostaną ułożone.

– Przy tej okazji chcemy położyć tam trzecią rurę i wybudować pompownię – dodaje burmistrz. – Z tego miejsca jest już niedaleko do jeziora. Doprowadzimy wodę z przepływającej przez nasze miasto Zglowiączki. Obecnie wykonujemy niezbędną dokumentację. Wystąpimy też o pozwolenie wodno-prawne, abyśmy mogli czerpać wodę z rzeki. Jestem przekonany, że uda nam się zrealizować to zadanie w przyszłym roku.

Inwestycja ma się przyczynić nie tylko do rewitalizacji ekologicznej funkcji jeziora Cmentowo, ale również do stworzenia możliwości rekreacji dla mieszkańców miasta i sąsiednich miejscowości. Ciąg spacerowy u podnóża przyległej skarpy wzdłuż linii brzegowej pozwoli na obserwację flory i fauny jeziora oraz jego otoczenia.

Źródło: www.pomorska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: