Czy reaktywacja Szlaku Piastowskiego zwabi turystów?

Atrakcje turystyczne Kujawsko-Pomorskiego będą promowane na Szlaku Piastowskim. To unikatowy projekt, który po wprowadzeniu zmian ma przyciągnąć na nasze trasy więcej turystów niż dotychczas.
Szlak Piastowski to trasa turystyczna po najciekawszych zakątkach historycznych w województwach kujawsko-pomorskim i wielkopolskim. W jego skład wchodzą obiekty lub miejsca, które związane są z panowaniem dynastii, której poczatek dał Mieszko I. Marszałkowie obu sejmików chcą, żeby szlak stał się jedną z większych atrakcji północno-zachodniej Polski, dlatego zaprosili do współpracy dyrektorów muzeów i animatorów kultury z Kujawsko-Pomorskiego i Wielkopolski.
– Szlak Piastowski jest ikoną krajowej turystyki – mówi Michał Woźniak, dyrektor Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie. – To, że się na nim znajdujemy, sprawi, że więcej wycieczek szkolnych i turystów trafi do naszego muzeum i dowie się więcej o historii Pałuk.
Szlak Piastowski został wytyczony w latach siedemdziesiątych, ale dotąd był słabo promowany. – W najbliższym czasie wspólnie z województwem wielkopolskim przeprowadzimy badania turystyczne i na podstawie jego wyników opracujemy, jak będziemy promować ten produkt – mówi Marcin Habel, naczelnik wydziału turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Kujawsko-Pomorskiego. – Chcemy dotrzeć do szkół i przedstawić informacje o epoce Piastów i równocześnie przygotować specjalną propozycję dla turystów.
Specjalna rada programowo-naukowa powołana przez marszałków uznała też, że trzeba trochę zmienić przebieg trasy, bo obecność na niej niektórych miejscowości nie zawsze była uzasadniona. Na zmodyfikowanym szlaku nie znalazły się takie miejscowości jak Lubostroń, Barcin czy Pakość, które w poprzedniej wersji widniały, jako główne ośrodki.
Szlak będzie miał teraz dwie trasy, które skrzyżują się w Gnieźnie. Oprócz Muzeum w Żninie, znalazło się na nim jeszcze piętnaście innych obiektów z Kujawsko-Pomorskiego. To m.in. rezerwat archeologiczny w Biskupinie, kościół św. Jana Apostoła wraz z kompleksem poklasztornym w Mogilnie, dwa kościoły w Strzelnie: św. Prokopa i św. Trójcy. Na trasie znalazł się także neoromański kościół pw. Najświętszej Marii Panny w Inowrocławiu. Strzelista wieża tej najwyższej w mieście świątyni mierzy aż 77 metrów.
Turyści, którzy wybiorą się na Szlak Piastowski, trafią także do Kruszwicy, a tam – na Mysią Wieżę i do jednego z najlepiej zachowanych zabytków architektury romańskiej w naszym kraju – kolegiaty św. Piotra i Pawła. Odwiedzą także pomnik bitwy polsko-krzyżackiej w Płowcach oraz dwie atrakcje historyczne w Brześciu Kujawskim: kościół św. Stanisława i pomnik Władysława Łokietka. We Włocławku czeka na nich ekspozycja dotycząca dziejów miasta w muzeum i zwiedzaniem katedry. – To, że nasze miasto jest ostatnim przystankiem szlaku, przełoży się na większą ilość turystów – mówi Piotr Nowakowski, dyrektor Muzeum Historii Włocławka.
Symbolem całego szlaku jest piastowski orzeł na czerwonym tle, który będzie widniał przy tablicach miejscowości, przez które przebiega trasa.

Źródło: bydgoszcz.gazeta.pl 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: