Budowa autostrady A1 ma ruszyć w tym roku

Jeszcze w tym roku ma rozpocząć się budowa 60-kilometrowego odcinka autostrady A1 w kierunku od Brzezia na Brześć Kujawski, do Kowala. Potrwa do 2012 roku.
Na budowie autostrady A1 w okolicach Włocławka najbardziej skorzysta Brześć Kujawski, który liczy na inwestorów, nowe miejsca pracy i wpływy z podatków. Planowany koszt inwestycji to miliard złotych.
– Decyzja lokalizacyjna już jest – mówi Tomasz Okoński, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Bydgoszczy. – Jesteśmy na etapie uzyskiwania decyzji środowiskowej. Spodziewamy się, że w marcu zostanie przyznana. Na ukończeniu jest wykupywanie gruntów. W czwartym kwartale tego roku powinny się rozpocząć prace w terenie.
Do inwestycji szykuje się Brześć Kujawski, obok którego autostrada będzie przebiegać w odległości zaledwie paru kilometrów.
– Kończymy studium projektowe i przystąpiliśmy do opracowania miejscowego planu zagospodarowania – wyjaśnia Wojciech Zawidzki, burmistrz Brześcia Kujawskiego. – Tereny trzeba uzbrajać, a pieniądze ładować w infrastrukturę. Roboty nie brakuje, ale będą korzyści.
Na terenie gminy – w Wieńcu – znajdą się punkt obsługi użytkowników, stacja paliw i restauracja. W Pikutkowie uruchomiony zostanie węzeł komunikacyjny. Kilka hektarów przeznaczone zostanie tam na obsługę techniczną autostrady. – Gmina wykupiła w Pikutkowie dziesięć hektarów ziemi – mówi burmistrz. – Na razie wydajemy, ale za cztery, pięć lat na tym zarobimy. Będą również nowe miejsca pracy, pojawią się inwestorzy, a za nimi podatki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: