100 lat Szkoły Podstawowej nr 1 w Brześciu Kujawskim

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Władysława Łokietka w Brześciu Kujawskim obchodziła w dniu 29 września 2018 r. jubileusz 100 lecia istnienia.

Obchody jubileuszowe zainaugurowano mszą święta w kościele św. Stanisława Biskupa Męczennika w Brześciu Kujawskim. Po mszy św. uczestnicy jubileuszu przemaszerowali do SP nr 1, gdzie w pięknie udekorowanej sali powitała dostojnych gości, absolwentów, dyrektorów, nauczycieli, rodziców i uczniów, dyrektor Danuta Kuczyńska.

Podczas jubileuszu ks.prałat Ireneusz Juszczyński poświęcił płaskorzeźbę króla Władysława Łokietka, który jest patronem szkoły.

Markowska Małgorzata nauczyciel języka niemieckiego przygotowała niespodziankę dla przybyłych absolwentów chcąc poruszyć ich serca , pożyczyła z muzeum od pana Borkowskiego stare ławki, zeszyty z lat 40, 50 i 60 aby każdy miał możliwość powspominać tamte czasy. Wystawa cieszył się ogromnym zainteresowaniem ze strony przybyłych na jubileusz, którym na widok kałamarza i stalówki kręciła się łezka w oku

Jubileusz uświetniła część artystyczna w wykonaniu uczniów szkoły oraz absolwentów, następnie odbyły się spotkania koleżeńskie w klasach. Na zakończenie odbył się bal absolwentów w restauracji Sonata w Brześciu Kujawskim.

Fotorelację znajdziesz tutaj (kliknij)

Historia brzeskiej szkoły sięga czasów odzyskania niepodległości przez Polskę. To właśnie w tym roku 1918 gmach więzienia pruskiego został przeznaczony na pierwszą szkołę powszechną. W tym też roku placówka otrzymała urzędową nazwę „Publiczna VII klasowa Szkoła Powszechna im. króla Władysława Łokietka”. Stary budynek powięzienny nie wystarczał by objąć nauczaniem powszechnym wszystkie dzieci z terenu miasta. Trudne warunki lokalowe istniały do wybuchu wojny w 1939 roku. Podczas okupacji sale „jedynki” brzeskiej zostały przerobione na lokale mieszkalne dla niemieckich urzędników. Po wojnie nauka odbywała się na 3 zmiany. Tragiczne wydarzenia w życiu wymusiły budowę nowoczesnego gmachu do którego już 1 września 1986 roku uczniowie po raz pierwszy zaczęli uczęszczać. Od tego czasu kolejne pokolenia uczniów, nauczycieli oraz dyrektorów realizują działania służące kształtowaniu postaw uczęszczających do niej uczniów.

Więcej na: nwloclawek.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: